ویژگی های درب اتاقی

درب های داخلی سازه های متحرکی هستند که برای استفاده در داخل ساختمان طراحی و ساخته شده اند. عملکرد اصلی دسترسی و خروج را به اتاق یا فضای دیگری در داخل ساختمان فراهم می کند. از این درب ها در مصارف مسکونی و تجاری برای موارد زیر استفاده می شود:

 

حفظ حریم خصوصی
کمک به کاهش سر و صدای سایر قسمت های ساختمان
یک فضای داخلی را از دیگری جدا کنید
کمک به تهویه
اجازه دهید در نور

زمان دقیق در تاریخ برای اولین بار معرفی درهای داخلی مشخص نیست. اولین سابقه استفاده از آنها در مقبره های مصر باستان کشف شده است. باستان شناسان وجود درهای چوبی در داخل مقبره های جداگانه را مستند کرده اند. فراتر از این اولین اکتشافات، ویرانه های ورودی های داخلی یونان و روم باستان، محبوبیت استفاده از درهای داخلی را نشان می دهد. در حالی که عملکرد ضروری بود، علاقه به دلیل علاقه به سبک نیز افزایش یافت. یونانی ها و رومی ها درهای تک، دوتایی، کشویی، تاشو و حتی اتوماتیک را از چوب، سنگ، فلز و ترکیبی از هر کدام می ساختند. در حالی که درهای داخلی در دوران پسا صنعتی به امری عادی تبدیل شده اند، هنوز هم به دلایل مشابه ارزش دارند.

 

 

انواع

درب های تجاری به منظور مقاومت در برابر ترافیک سنگین و استفاده مکرر از دوام بالاتری ساخته می شوند. الزامات سازه ای اضافی باید رعایت شود تا با قوانین ساختمانی، حفاظت در برابر آتش و دسترسی معلولان مطابقت داشته باشد. با این حال، انواع درب های موجود برای کاربردهای تجاری و مسکونی متفاوت نیست. انواع عبارتند از:

 

 

درهای گذرگاه، که بیشتر در خانه ها رایج است، از طریق لولاهای ورقه ای باز و بسته می شوند. موجود به عنوان درب اسلب، که یک پانل منفرد بدون نصب است، یا برای نصب در درگاه یا از قبل آویزان شده آماده شده است.
درهای آکاردئونی که از بالا آویزان می شوند و به صورت افقی می لغزند تا باز و بسته شوند
درهای هلندی که شبیه درب های عبوری هستند و در امتداد یک خط افقی به دو نیم شده اند و قسمت پایینی و قسمت بالایی در را ایجاد می کنند که به طور مستقل باز و بسته می شود.
درب فرانسوی. ترکیبی از دو در که با قرار گرفتن در مرکز در حالی که در مقابل یکدیگر لولا شده اند، به عنوان یکی عمل می کنند
درهای کشویی که دارای یک پانل یا بیشتر هستند و در امتداد یک مسیر افقی حرکت می کنند تا به استفاده موثر از فضا کمک کنند
درب های دوقلو دارای انتهای ثابت و یک یا چند نقطه محوری بین پانل ها هستند تا دهانه های بزرگی ایجاد کنند و در فضا صرفه جویی کنند.
درب های بای پس دو درب تکی هستند که در وسط به هم می رسند و در صورت کشویی به صورت افقی روی هم قرار می گیرند
درهای جیبی که در یک مسیر افقی که به جیب دیوار کشیده می شود، باز و بسته می شوند
درب های فلاش که دارای سطح صاف یا هموار چوب سخت هستند
درهای آینه ای که حداقل در یک طرف دارای آینه های تمام اندازه یا روکش آینه های جزئی هستند
درهای دوش که از خروج آب جلوگیری می کنند و برای محصور کردن دوش آویزان می شوند

عمل

همه انواع درهای داخلی با لولا، ریل یا ترکیبی از هر دو کار می کنند. لولاها برای حرکت نوسانی مناسب در موقعیت قرار می گیرند در حالی که مسیرها امکان سر خوردن درها را فراهم می کنند. درهای دوبلد هم از مسیرهای افقی و هم از لولا استفاده می کنند. پانل ها از لولا استفاده می کنند تا در هنگام باز شدن یا بسته شدن کامل در در طول مسیر، به داخل یا خارج تا شوند. در حالی که مسیرهای افقی رایج ترین هستند، برخی از درهای داخلی با فشار دادن به بالا یا پایین در مسیرهای عمودی باز و بسته می شوند.

 

 

امکانات

درهای داخلی دارای مجموعه ای از ویژگی های ایمنی از جمله مقاوم در برابر آتش یا نسوز، مقاوم در برابر انفجار و مقاوم در برابر گلوله هستند. پنجره های اختیاری دید بین اتاق ها را ایجاد می کنند و فضا را به صورت بصری باز می کنند. درهای عایق شده عایق حرارتی را برای بهره وری بیشتر انرژی ارائه می دهند و به کاهش سر و صدای بیرون کمک می کنند.

 

هر نوع درب داخلی با در نظر گرفتن ویژگی های منحصر به فرد طراحی شده است. به عنوان مثال، درهای کشویی و دوتایی از مسیرهایی استفاده می کنند که فضا را در مناطق کوچکتر به حداکثر می رساند. درهای هلندی با نیمه های پایین و بالایی ساخته می شوند که به طور مستقل باز و بسته می شوند.

 

درهای داخلی متعدد، به ویژه انواع مسکونی، گزینه های اصلی متمایز برای هر نوع دارند. درهای توخالی با روکش رو به بیرون دارای پایه مقوایی هستند که آنها را سبک و ارزان می کند. درهای هسته جامد مانند درهای چوبی جامد هستند که سطوح مشابهی از عایق صدا و دوام را دارند، اما دارای هسته الیاف چوبی هستند.

 

 

برنامه های کاربردی

درب های داخلی در کاربردهای مسکونی، تجاری و صنعتی وجود دارد. متداول ترین کاربرد، ایجاد مانعی است که امکان دسترسی و خروج بین اتاق ها را فراهم می کند. درهای داخلی نیز برای محصور کردن دوش، کمد، کمد و دیگر فضاهای داخلی خاص استفاده می شود.

مواد درب داخلی

مواد مورد استفاده برای ساخت درب های داخلی بر اساس کاربرد مورد نظر و عملکرد لازم انتخاب می شوند. این عوامل شامل الزامات امنیتی، دوام، درجه ای از حفاظت در برابر آتش، دید مطلوب و سلیقه های زیبایی است. یک ماده واحد یا ترکیبی از مواد عبارتند از:

 

چوب
پلاستیک
آلومینیوم
فولاد ضد زنگ یا فولاد
فلز مس
برنز
فلزات گرانبها
شیشه
فایبرگلاس

انتخاب درب های داخلی

درب های داخلی مسکونی با توجه به تاکید مصرف کنندگان بر این ویژگی ها، انتخاب گسترده تری از طرح ها، شکل ها، اندازه ها و زیبایی دارند. نمایه مصرف کننده مالکان، صاحبخانه ها و صاحبان املاک است و تحقیقات آنلاین نقطه شروع اولیه در طول فرآیند انتخاب است. درب های داخلی تجاری و صنعتی معیارهای انتخاب مشخص تری دارند و عرضه کنندگان کمتر از فروشندگان محصولات مسکونی در وب حضور دارند. برای خریداران این محصولات، جستجوی وب برای یافتن تامین کنندگان و تولیدکنندگان اولین قدم عالی است. با این حال، اطلاعات دقیق محصول، تصاویر و نظرات کاربران کمیاب است. بنابراین تماس مستقیم با این تامین کنندگان ضروری است.

 

در طول فرآیند انتخاب، عوامل متعددی برای انجام بهترین انتخاب ضروری است. برای اطمینان از تناسب مناسب، ارتفاع و عرض باید با محل نصب منطبق باشد. جنبه های دیگر عبارتند از:

 

اهمیت مسدود کردن یا کاهش نویز
دوام و استحکام مورد نیاز
جذب تاثیر قابل توجه
فضای موجود در دو طرف درب
برای درب‌های تجاری و صنعتی، رعایت الزامات قوانین ساختمانی دقیق‌تر مانند حفاظت در برابر آتش و خروج ایمن و دسترسی برای معلولان از جزئیات مهم در طول فرآیند انتخاب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *